Chunukah - Sviatok Svetiel
- Dana Tinathova
- Dec 16, 2017
- 2 min read

Práve sa nachádzame v období oslavy Chanuky u židov. Chanukah je osem-dňový sviatok svetiel, ktorý sa oslavuje vždy 25. Kišleva, nášho Novembra alebo Decembra. Tento sviatok sa oslavuje večerným zapálením sviečok, špeciálnymi modlitbami a vyprážaným jedlom.
Prešo židia oslavujú Chanuku?
V roku 164 pred Kristom, bola Sv.Zem pod vplyvom Sýrsko-Gréckej nadvlády, ktorá nútila miestnych obyvateľov, židov, uctievať ich bohov a ich kultúru. Malá skupina židov pod vedením Júdu Makabejského sa vzbúrila a porazila toto veľké vojsko. Hňeď po tom ako Júda získal späť židovský chrám, znovu ho zasvätil jedinému Bohu (preto sa tento sviatok nazýva aj Sviatok Zasvetenia – čo je doslovný preklad hebrejského slova Chanukah). Keď však vstúpili do chrámu a zapálili menoru (židovský 7-ramenný svietnik) uvedomili si, že oleja bolo tak málo, že by vydržal horieť iba jeden deň. V chráme malo svetlo svietiť neprestajne a vyprodukovať tento posvätný olej trvalo židom 8 dní. Boh však urobil zázrak a tento olej vydržal horieť presne 8 dní. Židia až do dnešného dňa oslavujú víťazstvo Júdu Makabejského nad početným vojskom, zázrak svetla a hlavne možnosť opät vzdávať úctu jedinému Bohu na najposvätnejšom mieste – v Jeruzalemskom chráme.
Ako sa zapaľujú sviečky počas Chanuky?
Svietnik, ktorý židia zapaľujú je 9-rammenný na znak 9 ovocí Ducha Svätého. Jedna sviečka sa nazýva ‘Semah’ alebo službu konajúca sviečka, pretože ona zapaľuje všetky ostatné sviečky. Taktiež symblolizuje ovocie Ducha –LÁSKU- lebo to je najdôležitejšia a maximálna služba. LÁSKA zapaľuje ovocie Ducha - RADOST - v prvý večer. LÁSKA zapaľuje RADOSŤ a POKOJ v druhý večer. LÁSKA zapaľuje RADOSŤ, POKOJ a TRPEZLIVOSŤ v tretí večer. Toto sa opakuje ostatné dni pripomínajúc si ostatné ovocie Ducha Svätého– LÁSKAVOSŤ, DOBROTU, VERNOSŤ, MIERNOSŤ a ZDRŽANLIVOSŤ.
Ako sa dá Chanuka chápať v zmysle Nového Zákona?
Jan 10, 22- 38 nám hovorí že Ježiš bol v chráme na sviatky Posvätenia Chrámu, alebo inak Chanuky a rozprával sa so židmi, ktorí neverili že je Mesiáš. Vieme teda, že Ježiš takisto oslavoval Chanuku a velebil Boha v Jeruzalemskom chráme.
Príbeh Chanuky nám hovorí že svetlo v chráme muselo svietiť neprestajne ako symbol neustálej Božej prítomnosti. Aj my máme večné svetlo v našich chrámoch/kostoloch ako dôkaz toho, že Ježiš je tam prítomný v Eucharistii, pripomínajúc nám Jeho obetu na kríži. V 2.liste Korinťanom, 6,16 sa píše: Vy ste chrám živého Boha, ako hovoré Boh:,,Budem v nich prebývať a medzi nimi chodiť, budem ich Bohom a oni budú mojim ľudom.’’Tak ako bol chrám najdôležitejšie miesto na oslavu Boha pre Židov, tak aj mi sme vďaka Svätému Duchu v nás, chrámami živého Boha. Tak ako oni počas týchto sviatkov oslavujú znovuzasvätenie chrámu, aj mi počas Adventu pripravujeme naše duchovné telá a zasvätcujeme ich Najvyššiemu cez sviatosti Zmierenia a Euharistie, aby bola v nás neustála Božia prítomnosť. Chanukah oslavuje zázrak svetla, preto aj my sa snažme aby sme mali v sebe olej na svietenie, ovocie Ducha Svätého, aby sme svietili tomuto svetu nielen počas Adventu a Vianoc ale neustále. K tomuto nas všetkých Jezis povolal keď povedal ‘’Vy ste svetlo sveta’’.
Comments