Sviatok Stánkov (po hebrejsy Sukkot) – Boh vo Svätostánku
- Dana Tinathova
- Sep 27, 2018
- 4 min read

Prečo je tento sviatok významný aj pre nás kresťanov?
Je to každoročný židovský sviatok na pripomenutie nám ľuďom, že Boh je náš pastier, ktorý ‘prebýva medzi nami’ aby nás chránil a žehnal nás kdekoľvek sme.
‘Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami’. Boh prišiel medzi nás a my sme jeho chrámom, lebo máme Ducha Svätého a prijímame Jeho telo v Eucharistii. Je to prorocký sviatok, a má veľký význam nielen pre židov ale aj pre kresťanov, pretože práve na tento sviatok Ježis zjavuje ľudom v Jeruzeleme, že je Mesiáš.
Kedy vznikol Sukkot?
Boh dáva Mojžišovi v knihe Levitikus špeciálne inštrukcie o tom, aby Izraelský národ oslavoval Sviatok Stánkov. Všetci židia mali povinnosť putovať na tieto sviatky do Jeruzalema, aby ich mohli v chráme spoločne osláviť. Takisto aj Ježiš putoval so svojími učeníkmi z Galilei to Jeruzalema na oslavu týchto sviatkov.
Leviticus 23, 34-43: „Povedz Izraelitom: Od pätnásteho dňa tohto siedmeho mesiaca bude na Pánovu počesť sedem dní slávnosť Stánkov. V prvý deň bude sväté zhromaždenie. Vtedy sa nesmie konať nijaká služobná práca. Sedem dní budete Pánovi obetovať zápalné obety a na ôsmy deň budete sláviť sväté zhromaždenie a prinesiete Pánovi zápalnú obetu. To je deň svätého zhromaždenia; vtedy nesmiete konať nijakú služobnú prácu. To sú Pánove sviatočné dni, keď budete sláviť sväté zhromaždenie a Pánovi prinesiete zápalnú obetu, celostnú žertvu, potravinovú obetu, žertvu a nápojovú obetu, ako je predpísané na jednotlivé dni, okrem toho, čo prinesiete Pánovi v Pánovu sobotu, okrem darov a okrem všetkých vašich obiet zo sľubov a dobrovoľných darov. Od pätnásteho dňa siedmeho mesiaca, teda potom, keď zoberiete z poľa úrodu, budete sedem dní sláviť Pánov sviatok. V ten deň bude deň odpočinku a takisto aj na ôsmy deň. V prvý deň si vezmete najkrajšie ovocie zo stromov, palmové ratolesti, vetvy hustolistých stromov a vrbinu od potoka a budete sa veseliť pred Pánom, svojím Bohom. Tento sviatok slávte sedem dní každý rok na Pánovu česť! To je večný príkaz pre všetky pokolenia: slávte ho v siedmom mesiaci! Sedem dní bývajte v stánkoch. Každý domorodec Izraela musí bývať v stánku, aby neskoršie pokolenia zvedeli, že ja som chcel, aby Izraeliti bývali v stánkoch, keď som ich vyviedol z egyptskej krajiny. Ja, Pán, som váš Boh!“
Ako oslavoval Ježiš Sukkot?
Na Sukkot sa robili tri dôležité obrady:
1. Obrad Naberania Vody – ľudia išli spoločne k rybníku Siloe a nabrali vodu, ktorú potom priniesli do chrámu na obetu.
Na obetnom oltári boli dve misky; jedna naplnená vodou z rybníka Siloe a jedna nalnená vínom. Obe misky mali malé otvory, ktorými mali stekať spoločne na obetu. Keďže víno je hustejšie a kvapká pomalšie, otvor bol na tejto miske vždy väčší. Bolo dôležité, aby voda a víno stekali po oltári a kvapli naraz na obetu. Toto je užasný predobraz toho že Ježiš bol tá pravá obeta, z ktorej naraz vytiekli krv a voda.
Jn 7, 37-39 píše: V posledný, veľký deň sviatkov Ježiš vstal a zvolal: „Ak je niekto smädný a verí vo mňa, nech príde ku mne a nech pije. Ako hovorí Písmo, z jeho vnútra potečú prúdy živej vody.“ To povedal o Duchu, ktorého mali dostať tí, čo v neho uverili. Lebo ešte nebolo Ducha, pretože Ježiš ešte nebol oslávený. - Ježiš im jasne hovorí, že už nepotrebujú čerpať vodu z rieky Siloe, že práve v ňom nájdu túto živú vodu. Hovorí im, že On je Mesiáš.
2. Obrad Osvetlenia – v ženskej časti chrámu sa postavil vysoký svietnik, ktorý sa zapálil, aby osvetľoval celé mesto a všetci obyvatelia mohli toto svetlo vidieť. To pripomínalo židom oblačný (cez deň) a ohnivý stĺp (cez noc), ktorým ich Pán viedol cez púšť. Počas tohto obradu zapálenia svetla sa tancovalo. V Talmude sa píše, že kto nezažil tento obrad, nezažil pravú radosť (Viete si predstaviť, ako veľmi sa ľudia museli radovať pred Pánon? Teším sa, že môj Boh je Bohom tanca a radosti!).
Jan 8,12 píše: A Ježiš im zasa povedal: „Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života.“-Toto povedal Ježiš v chráme práve počas týchto sviatkov, kde svetlo je symbolom života a radosti. Inými slovami, Ježiš hovorí, ja som váš oblačný a ohnivý stĺp. Opäť im Ježiš jasne hovorí, že On je Mesiáš.
3. Stavanie Stánkov (Sukkot) – ľudia si stavajú stánky vedľa ich príbytkov, kde počas celých ôsmych dní sviatkov spoločne jedávajú. Niektorí v nich aj spia. Je to na pripomenutie, že ich predkovia žili v stanoch, keď putovali púšťou a Boh im vždy dal čo potrebovali, vždy sa o nich postaral. Pripomína to našu závislosť na Bohu. Iba v Ježišovi nájdeš to, čo potrebuješ pre tvoj život.
Ako židia oslavujú Sukot teraz?
Keďže Jeruzalemký chrám už nie je, obrad Naberania Vody a obrad Osvetlenia sa už nekonajú. Ľudia si však stále stavajú stánky vedľa ich domovov.
V synagógach a pri Múri Nárekov je takýto zvyk: Ratolesť palmy, myrta a vŕbový prút sa spoja, pripojí sa citrusový plod. Týmto sa máva na štyri svetové strany, hore a dole, čím sa naznačuje, že všade možno hľadať Božiu prítomnosť. Šesť smerov pohybu tiež pripomína šesť dní, počas ktorých sa tento zvyk vykonáva. Počas každodenného obradu sa spieva Žalm 118, 25.
Charakteristicke znaky sú Arbaa minim (štyri druhy):
1. Ratolesť ďatlovej palmy lulav - palmové listy predstavujú dlane Izáka, ktorými sa oprel o oltár, keď sa ho Abrahám chystal obetovať.
2. Citrusový plod etrog - predstavuje krásnu starobu Abraháma.
3. Vetvička myrty hadas - s množstvom listov predstavuje Jákoba, ktorý mal veľa synov.
4. Vŕbový prút arava - vŕba ako prvá bez vody uschýna a preto predstavuje Jozefa, ktorý ako prvý z bratov zomrel v Egypte.

Sukkot alebo Sviatky Stánkov sú krásne sviatky, ktoré nám pripomínajú, aký je náš Boh veľký a starostlivý, aký je úžasný a pokorný, veď prišiel medzi nás ako človek. A to najlepšie je, že v nás neustále prebýva cez Ducha Svätého. Sukkot začal tento rok 23. Septembra a trvá sedem dní plus šabat. Skúsme rozjímať počas týchto posledných dní na tým, ako sa On stará o každého jedného z nás a čo všetko nám dáva v našom živote… a nezbudnite sa radovať, tancovať a vzdávať mu vďaky!
Comments